The Winners

Congratulations to the 2013 American Ballet Competition Winners!

Ballet Solos
Contemporary Solos
Ensembles
2013-2014 Fall/Spring Traineeships Awarded
2014 Summer Intensive Scholarships Awarded


BALLET SOLOS

DIVISION I (age 9-11)

1st Place – JILLIAN CORSON, 10Academy of International Ballet – Media, Pennsylvania
2nd Place – ELIZABETH GROSUL, 10Academy of International Ballet – Media, Pennsylvania
3rd Place – KALLIYAN JOHNSON, 9The Royal Dance Academy – Suwanee, Georgia

ENCOURAGEMENT AWARD:

MARLENA UMLAND, 11Academy of International Ballet – Media, PA

DIVISION II (age 12-14)

1st Place – McKENNA SING, 12Academy of International Ballet – Media, Pennsylvania
2nd Place – LEILANI TIAN, 14MorningStar Dance Academy of Atlanta, John’s Creek, Georgia
3rd Place – ALEXANDRA SMITH, 14Lynch School of Ballet, Huntington, New York

ENCOURAGEMENT AWARDS:

TRACY PAYNE, 13All American Classical Ballet School, Carollwood, Florida
JULIAN ANDRES MENDOSA, 14Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA

DIVISION III (age 15-19)

1st Place – ALEXANDRA BURMAN, 15Sarasota Cuban Ballet School, Sarasota, Florida
2nd Place – SARAH KANG, 16Cheng Ballet Academy, Republic of Singapore
3rd Place – VICTORIA HASEK, 18The Royal Dance Academy – Suwanee, Georgia

ENCOURAGEMENT AWARDS:

REMY YOUNG, 15Charlotte School of Ballet, Charlotte, North Carolina
JONATHAN RIVEROS, 15Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA
EOIN ROBINSON, 17Interlochen Arts Academy, Interlochen, Michigan


CONTEMPORARY SOLOS

DIVISION II (age 12-14)

1st Place – ZACHARIE TAN, 14Cheng Ballet Academy, Republic of Singapore
2nd Place – CATHERINE AOKI, 14Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah
3rd Place – TRACEY PAYNE, 13All American Classical Ballet School, Carrollville, Florida

DIVISION III (age 15-19)

1st Place – SARAH KANG, 16Cheng Ballet Academy, Republic of Singapore
2nd Place – VICTORIA HASEK 18The Royal Dance Academy – Suwanee, Georgia
3rd Place – DEBORAH LAU, 16Cheng Ballet Academy, Republic of Singapore

BEST MALE:

EOIN ROBINSON, 17Interlochen Arts Academy, Interlochen, Michigan

ENCOURAGEMENT AWARDS:

JULIAN ANDRES MENDOSA, 14Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA
JONATHAN RIVEROS, 15Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA


ENSEMBLES

1st Place – “RAYMONDA PAS DE DEUX”Orlando Ballet School, Orlando, Florida
2nd Place – “TIMES 02’07”Cheng Ballet Academy – Republic of Singapore, Choreography Hsienfa Cheng
3rd Place – “TURNING BACK”Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah – Choreography Raymond Van Mason


SCHOLARSHIPS & TRAINEESHIPS 2013 – 2014 FALL/SPRING ACADEMIC AND TRAINEESHIPS AWARDED

COLORADO BALLET STUDIO COMPANY – 2013-2014

LUISA FERNANDA ALFONSOBallarte, Bogota, Columbia SA

INTERLOCHEN ARTS ACADEMY – ($3,000)

JULIAN ANDRES MENDOSA, 14Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA
JONATHAN RIVEROS, 15Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA

INTERLOCHEN ARTS ACADEMY – ($5,000)

ASHLEY RICHARDSON 15Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah
CATHERINE AOKI 14Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah

WALNUT HILL SCHOOL FOR THE ARTS

REMY YOUNG, 15Charlotte School of Ballet, Charlotte, North Carolina


2014 SUMMER INTENSIVE SCHOLARSHIPS AWARDED:

ATLANTA BALLET – PROFESSIONAL CAMP

CATHERINE AOKI, 15Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah

BALLET AUSTIN

ELIZABETH GROSUL, 10Academy of International Ballet – Media, Pennsylvania
TRACEY PAYNE, 13All American Classical Ballet School, Carrollville, Florida
CLAIRE DIETRICH, 17Interlochen Arts Academy, Interlochen, Michigan

BOSTON BALLET SCHOOL

McKENNA SING, 12Academy of International Ballet – Media, Pennsylvania

BOURNONVILLE IN BIARRITZ, FRANCE

ASHLEY RICHARDSON 15Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah
TESSA CASTELLANO, 15The Royal Dance Academy, Suwanee, Georgia
EOIN ROBINSON, 17Interlochen Arts Academy, Interlochen, Michigan
VICTORIA HASEK, 18The Royal Dance Academy, Suwanee, Georgia

COLORADO BALLET

HALEY HEBENSTREIT, 15The Royal Dance Academy, Suwanee, Georgia

INTERLOCHEN ARTS CAMP

CAROLINE TONKS, 14Lynch School of Ballet, Huntington, New York
DANIELLE DREIS, 15Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah

JOFFREY BALLET SCHOOL NY

JULIAN ANDRES MENDOSA, 14Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA
LEILANI TIAN, 14MorningStar Dance Academy of Atlanta, John’s Creek, Georgia
ANASTASIA FAIA, 15Academy of International Ballet – Media, Pennsylvania

WALNUT HILL SCHOOL FOR THE ARTS

ABIGAIL ANTHONY, 13Independent, Charlotte, North Carolina

THE WASHINGTON BALLET SCHOOL

ALEXANDRA SMITH, 14Lynch School of Ballet, Huntington, New York

SCHOOL RECOGNITION AWARDS:

CHENG BALLET ACADEMY AND IMAGINE BALLET THEATRE