The Winners

Congratulations to the 2012 American Ballet Competition Winners!

Ballet Solos
Contemporary Solos
Ensembles
2012-2013 Fall/Spring Traineeships Awarded
2013 Summer Intensive Scholarships Awarded


BALLET SOLOS

DIVISION I (age 9-11)

1st Place – REGAN HUTSELL, 11
Allegro West Academy of Dance – Houston, Texas
2nd Place – SAVANNAH PAYNE, 11
Allegro West Academy of Dance – Houston, Texas
3rd Place – VERA JING FU CHIEW, 11
Cheng Ballet Academy – Republic of Singapore

DIVISION II (age 12-14)

1st Place – GILLIAN FITZ, 14
Almayeva School of Classical Ballet – Colleyville, Texas
2nd Place – BREANNE GRANLUND, 14
Ballet Academy of Texas – Coppell, Texas
3rd Place – GABRIELLE MENGDEN, 13
Allegro West Academy of Dance – Houston, Texas

Most Promising Award:

ALEXANDRIA MARX, 13
Allegro West Academy of Dance – Houston, Texas
MOEKA MINAMI, 13
Cheng Ballet Academy – Republic of Singapore
AUSTIN MEITEEN, 12
Dance Institute – Austin, Texas

DIVISION III (age 15-19)

1st Place – ANNA CRADDOCK, 16
Seiskaya Ballet School – St. James, New York
2nd Place – COURTLYN HANSON, 15
Ballet Academy of Texas – Coppell, Texas
3rd Place – CAROLAN NORRIS, 15
The Royal Dance Academy – Suwanee, Georgia
Best Male – NATHAN VENDT, 17
Ballet Academy of Texas – Coppell, Texas


CONTEMPORARY SOLOS

DIVISION I (age 11)

1st Place – REGAN HUTSELL, 11
Allegro West Academy of Dance – Houston, Texas
2nd Place – BRITTNEY MYERS, 11
Allegro West Academy of Dance – Houston, Texas

Most Promising Award:

CATHERINE LEWIS, 13
LJ Dance Company – Sugarland, Texas

Encouragement Awards:

SAVANNAH PAYNE, 11
Allegro West Academy of Dance – Houston, Texas
OLIVIA HARRIS, 11
Lifesong Studio – Grapevine, Texas

DIVISION II (age 12-14)

1st Place – MOEKA MINAMI, 13
Cheng Ballet Academy – Republic of Singapore
2nd Place – ALEXANDRIA MARX, 13
Allegro West Academy of Dance – Houston, Texas
3rd Place – AUSTIN MEITEEN, 12
Dance Institute – Austin, Texas

DIVISION III (age 15-19)

1st Place – RACHEL MENGDEN, 16
Allegro West Academy of Dance – Houston, Texas
2nd Place – MICHAEL MENGDEN, 16
Allegro West Academy of Dance – Houston, Texas
3rd Place – VICTORIA HASEK, 17
The Royal Dance Academy – Suwanee, Georgia


ENSEMBLES

1st Place – “LA VENTANA”
Ballet Academy of TexasCoppell, Texas
Choreography August Bournonville

2nd Place – “VIOLIN CONCERTO”
Cheng Ballet Academy – Republic of Singapore
Choreography Hsienfa Cheng

3rd Place – “THE BUILDER”
Allegro West Academy of Dance – Houston, Texas
Choreography Lynsey Steel


SCHOLARSHIPS & TRAINEESHIPS FALL/SPRING ACADEMIC AND TRAINEESHIPS AWARDED TO:

ATLANTA BALLET CONSERVATORY

ANNA CRADDOCK, NATHAN VENDT

BALLET AUSTIN TRAINEESHIP

RACHEL MENGDEN

COLORADO BALLET STUDIO COMPANY

VICTORIA HASEK

INTERLOCHEN ARTS ACADEMY

BREANNE GRANLUND

ORLANDO BALLET TRAINEESHIP

ANNA CRADDOCK

WALNUT HILL SCHOOL FOR THE ARTS

CAROLAN NORRIS


2013 SUMMER INTENSIVE SCHOLARSHIPS AWARDED TO:

ATLANTA BALLET – PROFESSIONAL CAMP

GILLIAN FITZ, BREANNE GRANLUND

BALLET AUSTIN

ALEXANDRIA MARX, CATHERINE AOKI, VICTORIA HASEK

COLORADO BALLET

GABRIELLE MENGDEN

INTERLOCHEN ARTS CAMP

SOPHIA GREENWOOD, AUSTIN MEITEEN

JOFFREY BALLET

ANNA CRADDOCK, MICHAEL MENGDEN, NATHAN VENDT, CAVIN GREENWOOD

ORLANDO BALLET

CAVIN GREENWOOD

WALNUT HILL SCHOOL FOR THE ARTS

MOEKA MINAMI

THE WASHINGTON BALLET SCHOOL

MICHAEL MENGDEN