Ballet Solos
Contemporary Solos
Ensembles
2013-2014 Fall/Spring Traineeships Awarded
2014 Summer Intensive Scholarships Awarded
BALLET SOLOS
DIVISION I (age 9-11)
1st Place – JILLIAN CORSON, 10 – Academy of International Ballet – Media, Pennsylvania
2nd Place – ELIZABETH GROSUL, 10 – Academy of International Ballet – Media, Pennsylvania
3rd Place – KALLIYAN JOHNSON, 9 – The Royal Dance Academy – Suwanee, Georgia
ENCOURAGEMENT AWARD:
MARLENA UMLAND, 11 – Academy of International Ballet – Media, PA
DIVISION II (age 12-14)
1st Place – McKENNA SING, 12 – Academy of International Ballet – Media, Pennsylvania
2nd Place – LEILANI TIAN, 14 – MorningStar Dance Academy of Atlanta, John’s Creek, Georgia
3rd Place – ALEXANDRA SMITH, 14 – Lynch School of Ballet, Huntington, New York
ENCOURAGEMENT AWARDS:
TRACY PAYNE, 13 – All American Classical Ballet School, Carollwood, Florida
JULIAN ANDRES MENDOSA, 14 – Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA
DIVISION III (age 15-19)
1st Place – ALEXANDRA BURMAN, 15 – Sarasota Cuban Ballet School, Sarasota, Florida
2nd Place – SARAH KANG, 16 – Cheng Ballet Academy, Republic of Singapore
3rd Place – VICTORIA HASEK, 18 – The Royal Dance Academy – Suwanee, Georgia
ENCOURAGEMENT AWARDS:
REMY YOUNG, 15 – Charlotte School of Ballet, Charlotte, North Carolina
JONATHAN RIVEROS, 15 – Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA
EOIN ROBINSON, 17 – Interlochen Arts Academy, Interlochen, Michigan
CONTEMPORARY SOLOS
DIVISION II (age 12-14)
1st Place – ZACHARIE TAN, 14 – Cheng Ballet Academy, Republic of Singapore
2nd Place – CATHERINE AOKI, 14 – Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah
3rd Place – TRACEY PAYNE, 13 – All American Classical Ballet School, Carrollville, Florida
DIVISION III (age 15-19)
1st Place – SARAH KANG, 16 – Cheng Ballet Academy, Republic of Singapore
2nd Place – VICTORIA HASEK 18 – The Royal Dance Academy – Suwanee, Georgia
3rd Place – DEBORAH LAU, 16 – Cheng Ballet Academy, Republic of Singapore
BEST MALE:
EOIN ROBINSON, 17 – Interlochen Arts Academy, Interlochen, Michigan
ENCOURAGEMENT AWARDS:
JULIAN ANDRES MENDOSA, 14 – Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA
JONATHAN RIVEROS, 15 – Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA
ENSEMBLES
1st Place – “RAYMONDA PAS DE DEUX” – Orlando Ballet School, Orlando, Florida
2nd Place – “TIMES 02’07” – Cheng Ballet Academy – Republic of Singapore, Choreography Hsienfa Cheng
3rd Place – “TURNING BACK” – Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah – Choreography Raymond Van Mason
SCHOLARSHIPS & TRAINEESHIPS 2013 – 2014 FALL/SPRING ACADEMIC AND TRAINEESHIPS AWARDED
COLORADO BALLET STUDIO COMPANY – 2013-2014
LUISA FERNANDA ALFONSO – Ballarte, Bogota, Columbia SA
INTERLOCHEN ARTS ACADEMY – ($3,000)
JULIAN ANDRES MENDOSA, 14 – Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA
JONATHAN RIVEROS, 15 – Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA
INTERLOCHEN ARTS ACADEMY – ($5,000)
ASHLEY RICHARDSON 15 – Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah
CATHERINE AOKI 14 – Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah
WALNUT HILL SCHOOL FOR THE ARTS
REMY YOUNG, 15 – Charlotte School of Ballet, Charlotte, North Carolina
2014 SUMMER INTENSIVE SCHOLARSHIPS AWARDED:
ATLANTA BALLET – PROFESSIONAL CAMP
CATHERINE AOKI, 15 – Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah
BALLET AUSTIN
ELIZABETH GROSUL, 10 – Academy of International Ballet – Media, Pennsylvania
TRACEY PAYNE, 13 – All American Classical Ballet School, Carrollville, Florida
CLAIRE DIETRICH, 17 – Interlochen Arts Academy, Interlochen, Michigan
BOSTON BALLET SCHOOL
McKENNA SING, 12 – Academy of International Ballet – Media, Pennsylvania
BOURNONVILLE IN BIARRITZ, FRANCE
ASHLEY RICHARDSON 15 – Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah
TESSA CASTELLANO, 15 – The Royal Dance Academy, Suwanee, Georgia
EOIN ROBINSON, 17 – Interlochen Arts Academy, Interlochen, Michigan
VICTORIA HASEK, 18 – The Royal Dance Academy, Suwanee, Georgia
COLORADO BALLET
HALEY HEBENSTREIT, 15 – The Royal Dance Academy, Suwanee, Georgia
INTERLOCHEN ARTS CAMP
CAROLINE TONKS, 14 – Lynch School of Ballet, Huntington, New York
DANIELLE DREIS, 15 – Imagine Ballet Theatre, Bountiful, Utah
JOFFREY BALLET SCHOOL NY
JULIAN ANDRES MENDOSA, 14 – Fundacion Festival Art, Bogota, Columbia SA
LEILANI TIAN, 14 – MorningStar Dance Academy of Atlanta, John’s Creek, Georgia
ANASTASIA FAIA, 15 – Academy of International Ballet – Media, Pennsylvania
WALNUT HILL SCHOOL FOR THE ARTS
ABIGAIL ANTHONY, 13 – Independent, Charlotte, North Carolina
THE WASHINGTON BALLET SCHOOL
ALEXANDRA SMITH, 14 – Lynch School of Ballet, Huntington, New York
SCHOOL RECOGNITION AWARDS:
CHENG BALLET ACADEMY AND IMAGINE BALLET THEATRE